W jakim miejscu najlepiej powiesić obraz?

W jakim miejscu najlepiej powiesić obraz?

Obrazy nie są wyłącznie dekoracją, która ma wypełnić pustą przestrzeń na ścianie. Stanowią również idealnie dopełnienie aranżacji we wnętrzu, uzupełniają wystrój, niejednokrotnie ich celem jest wzbudzanie w odbiorcach określonych emocji. Aby jednak w pełni wykorzystać ich potencjał, należy dobrze przemyśleć to, gdzie zostaną wyeksponowane. W tym wpisie dzielimy się kilkoma wskazówkami na temat tego, gdzie i jak wieszać obrazy.

Gdzie powiesić obraz?

To, w jakim pomieszczeniu docelowo zostanie powieszony obraz, zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Jeśli chcesz, aby był on możliwie jak najlepiej wyeksponowany, umieść go w salonie, gdyż to jedno z najbardziej reprezentacyjnych wnętrz w każdym domu — tutaj najczęściej przyjmuje się gości i odpoczywa w gronie rodzinnym. Obrazy bardzo często występują też w sypialniach czy przedpokojach, a także w gabinetach i pomieszczeniach biurowych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest stworzenie galerii obrazów wzdłuż schodów prowadzących na kolejną kondygnację domu bądź mieszkania.

Teoretycznie kuchnia i łazienka to też dobre pomieszczenia do powieszenia obrazu, jednak trzeba wziąć pod uwagę oddziaływanie wilgoci. Nawet przy regularnym wietrzeniu para wodna może negatywnie wpływać na farby i płótno. Jeśli chcesz umieścić w tych wnętrzach obrazy, musisz szczególnie zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zostały wykonane i czy wyróżniają się odpowiednią odpornością na podwyższoną wilgotność.

Jak wieszać obrazy? 5 praktycznych wskazówek

  1. Jeśli obraz ma być dobrze widoczny dla odbiorcy, powinien znajdować się na wprost wzroku. Zaleca się, aby centralny punkt obrazu umieszczony był na wysokości ok. 150-160 cm od podłogi.
  2. Jeśli wieszasz obrazy nad meblami, np. sofą, komodą, łóżkiem czy stołem, trzeba wziąć pod uwagę ich szerokość. Najlepiej jest, jeśli obraz zostanie powieszony dokładnie pośrodku danego mebla (szerokość ramy nie powinna być szersza niż mebel).
  3. Weź pod uwagę wielkość pomieszczenia. W małych wnętrzach raczej nie sprawdzą się wielkie obrazy prezentujące abstrakcyjne wzory czy olbrzymie twarze na portrecie, gdyż mogą być zbyt przytłaczające. W tym przypadku lepiej zdecydować się na nieco mniejsze formaty. Dobrym pomysłem może być też zastosowanie kilku niewielkich obrazów tworzących ciekawie skomponowaną galerię.
  4. Dodatkowa rama nie zawsze jest konieczna. Oczywiście jest to eleganckie rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w przypadku klasycznych motywów. Obrazy w stylu nowoczesnym czy malarstwo abstrakcyjne zwykle jednak lepiej wyglądają bez dodatków.
  5. Kształt obrazu, układ na ścianie oraz kolorystyka mają duży wpływ na optyczny odbiór wnętrza. Obrazy prostokątne, panoramiczne, kompozycja dwóch lub trzech obrazów poszerzają pomieszczenie, natomiast pionowe — zwężają je i dodają wysokości. Jaskrawe kolory ożywiają wystrój, natomiast odcienie stonowane działają uspokajająco i wpływają na równowagę.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl