Jak wybrać miejsce na obraz?

Jak wybrać miejsce na obraz?

Jednym z podstawowych elementów każdego domu czy mieszkania jest obraz. Potrafi on w znakomity sposób przyozdobić korytarz, salon czy sypialnię, a ponadto nadaje pomieszczeniu swój indywidualny charakter. Problem pojawia się jednak przy wyborze dla niego miejsca. Nie powinien on wisieć ani za nisko, ani za wysoko. Złym umiejscowieniem dzieła są także narożniki pokojów, które automatycznie spychają go na dalszy plan. Jak więc dobrać najodpowiedniejsze miejsce do powieszenia malunku?

Obraz powinien znajdować się w centrum ściany, najlepiej w takim miejscu, by nie był przysłaniany innymi elementami dekoracyjnymi, jak na przykład roślinami znajdującymi się w pobliżu. Co jednak, gdy zdecydowaliśmy się nie na jedno duże, ale na kilka mniejszych dzieł? Jeśli są one takiej samej wielkości i kształcie, warto kierować się symetrią, dlatego obrazy powinny zostać powieszone na tej samej wysokości w równych odstępach od siebie. Inaczej sprawa się ma w chwili, gdy ich wielkość, a często nawet kształt, się od siebie różnią. Wówczas mamy już większą dowolność w wyborze miejsca na poszczególne dzieła. Niektóre mogą zostać powieszone wyżej inne niżej, pamiętając jednak o tym, by każde z nich znajdowało się bliżej centrum ściany niż jej narożnika. Jeśli pod obrazem znajduje się kanapa lub komoda, szerokość malunku nie powinna być większa od szerokości mebla.

 

 

obraz kozia rodzina
 

Jak wysoko wieszać obraz?

Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ nie może on wisieć zbyt nisko, i być niemalże niezauważalnym, a także zbyt wysoko, co nie prezentuje się estetycznie, a dodatkowo sprawia problemy przy czyszczeniu dzieła. Idealnym miejscem na powieszenie obrazów na płótnie jest wysokość oczu, by żaden malunek nie umknął uwadze gości. Bardzo ważny jest dobór najodpowiedniejszego pomieszczenia dla dzieła. Powinno być ono wolne od wilgoci oraz zbyt wysokich temperatur, dlatego najbliższa przestrzeń wokół kominka nie będzie najlepszym pomysłem. Kilkugodzinne wystawienie malunku na działanie słońca może spowodować wyblaknięcie kolorów, dlatego ściana, na której go wieszamy, przez większą część dnia powinna być wolna od promieni słońca. Wybór miejsca powinien być dokładnie przemyślany, by całe pomieszczenie znakomicie się prezentowało.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl